ŠC | STŠ | SG | SESGŠ | VSŠ | MIC | IOD | ENG
Nekaj izvodov priročnika je na voljo za izposojo tudi v šolski knjižnici.
V letu 2021 Inštitut za proučevanje enakosti spolov - IPES, pod okriljem in podporo Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropske unije preko Evropskega socialnega sklada, izvaja enoletni projekt poimenovan Vzpostavitev varnih točk in virtualnih rešitev za opolnomočenje žrtev nasilja, otrok in mladostnikov - Na varnem si.
V sklopu projekta z različnimi aktivnostmi ozaveščamo in informiramo širšo javnost o stiskah, ki jih je razkrila in poglobila epidemija COVID-19, na ta način pa prispevamo tako k destigmatizaciji duševnih stisk kot tudi k izgradnji družbe z ničelno toleranco do nasilja.
Za mladostnike in vse žrtve nasilja smo tako razvili in v teh dneh vzpostavili spletno platformo Na-varnem.si, ki bo omogočila virtualno in telefonsko psiho-socialno svetovanje ter anonimno e-prijavo nasilja. Vabimo vas, da obiščete našo pred kratkim vzpostavljeno platformo in se nam pridružite Na varnem: http://na-varnem.si/.
Kot vemo, je epidemija COVID-19 na poseben način prizadela prav populacijo mladih, ki je, v obdobju izgrajevanja osebne identitete in večjih življenjskih prelomnic, postavljena v stanje oteženega izobraževanja, raziskovanja možnosti in spletanja medosebnih vezi. Posledično med njimi lahko opažamo več apatičnosti ter nemotiviranosti, obremenjenosti, pa tudi več strahu, tesnobe, depresivnosti in drugih neprijetnih občutij. Kot je pokazala raziskava, ki smo jo na IPES izvedli med prvo karanteno (Vzdušje v intimno-partnerskih odnosih in družinah v času karantene in povečane negotovosti, 2020), velika stigmatizacija, ki spremlja doživljanje nasilja in pojav drugih stisk, večini ljudi - po podatkih naše raziskave, je bilo takšnih kar 85 % - preprečuje iskanje pomoči, celo v obliki razbremenilnega pogovora z (najbližjimi, še posebno pa pri iskanju pomoči psihologa oziroma strokovnjaka. Vse to nam kot posameznikom in družbi kot celoti preprečuje, da bi vsi lahko živeli Na varnem. Veseli smo, da bomo s pomočjo naše spletne platforme lahko aktivno pomagali mladim v stiski, zato vabimo vse, da obiščejo našo platformo ter se po pomoč odpravijo Na varno.
Vsi mladi, ki preživljajo različne stiske, ki so posledica epidemije COVID-19, se lahko s svojimi občutji soočijo ali jih bolje spoznajo tudi preko posebnega razdelka naše platforme, ki se imenuje Moja stiska. Tam se lahko spoznajo z najpogostejšimi stiskami, ki so v teh okoliščinah nove normalnosti prisotne, pod opisom vsake stiske in pod nasveti za samostojno soočanje s stisko, pa lahko obiskovalci naše spletne platforme najdejo tudi možne vire zunanje, strokovne pomoči. Ena izmed oblik pomoči je naša brezplačna svetovalnica Na varnem, ki nudi posebno, mladostnikom prilagojeno svetovanje.
Svetovalnica Na varnem deluje po naslednjem urniku:
Svetovanje preko spletnega klepeta v živo:
v ponedeljek 12:00 do 22:00
v torek 8:00 do 18:00
v sredo 12:00 do 22:00
v četrtek 12:00 do 22:00
v petek 8:00 do 18:00
Svetovanje preko telefona 040 950 514:
v ponedeljek 8:00 do 13:00
v torek 17:00 do 22:00
v sredo 8:00 do 13:00
v četrtek 17:00 do 22:00
v petek 12:00 do 17:00
Prosimo vas, da novico o delovanju naše svetovalnice in o zagonu spletne platforme Na varnem si, podelite po svoji mreži med mlade s katerimi sodelujete - vaše dijake in dijakinje - in nam tako pomagate razširiti glas o dostopu do različnih oblik pomoči, ki jih nudimo. V ta namen smo za vas pripravili tudi grafiko za objavo na družbenih omrežjih in predlog spremljajočega besedila.
V primeru morebitnih nejasnosti, vprašanj ali dvomov, vas vabimo, da nam pišete na naš naslov info@ipes-si.org.
Še več informacij najdete v priponkah tega sporočila.
Naj vas za konec še povabimo, da nam in našemu sledite tudi na naših spletnih kanalih:
Za vašo pomoč se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem in vam želim prijeten dan!
Hvala, da nam pomagate graditi skupnost, kjer se bomo vsi lahko počutili Na varnem!
Ana Pavlič
Programska direktorica
Vsi ljudje včasih naletimo na težave v življenju. Prav je, da gremo v akcijo in jih rešujemo, saj tako vplivamo na večjo kakovost našega življenja. Prvi korak je, da o tem z nekom spregovorimo.Včasih nam možnostza rešitev lahko pokaže že pogovor s prijatelji ali starši, včasih pa potrebujemo pomoč strokovnjaka.
Kadar se želiš pogovoriti z odraslo osebo ali pa si zagotoviti pozornost in podporo, se lahko v šoli obrneš na:
Za pomoč se lahko obrneš tudi nazunanje institucije, ki so specializirane za posamezna področja; pomoč spodaj navedenih je brezplačna.
Radovljica (Kamra): https://www.lu-r.si/projektno-ucenje-za-mlajse-odrasle-pum/ 041/762 616 in 040/550 370
Škofja Loka (Zavod Familija): https://www.facebook.com/pum.familijaskofjaloka 040 379 983
Razno
Varuh dijakovih pravic: 041 818 168 (Rok Kofol), varuh@dijaska.org
AIDS – testiranje: https://www.drogart.org/seks/4658/testirna-mesta-za-okuzbo-z-virusom-hiv.html
Istospolna usmerjenost: http://www2.mirovni-institut.si/razlicnost/gejilezbijke.html
Literatura:
Brošura NIJZ Anksiozne motnje - kako jih prepoznati in premagati https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/publikacije-datoteke/brosura_anksiozne_motnje_2016.pdf
Knjižica Kam in kako po pomoč v duševni stiski:
https://www.omra.si/media/1081/kam-in-kako-po-pomoc-v-dusevni-stiski.pdf
Ko te strese stres : kako prepoznati in zdraviti stresne, anksiozne in depresivne motnje: Inštitut za varovanje zdravja
https://www.nijz.si/sites/www.nijz.si/files/datoteke/ko_te_strese_stres.pdf